ВРУ проголосувала за закон щодо розвитку виробництва біометану» №5464!

22/10/2021

Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про альтернативні види палива» щодо розвитку виробництва біометану» №5464 у цілому підтримали 285 депутатів. Нагадаємо, у першому читанні за законопроєкт проголосувало 300 народних обранців. Закон відкриває можливості для виробництва, споживання та експорту біометану, подальшого залучення інвестицій і розширення експорту у секторі ВДЕ.

Відтепер у законодавстві є термін «біометан» як біогаз, що за своїми фізико-хімічними характеристиками відповідає нормативно-правовим актам на природний газ для подачі до газотранспортної та газорозподільної системи або для використання як моторного палива.

Що важливо, Україна має розвинену мережу газорозподільчих мереж і потужну газотранспортну мережу, що дає можливість виробникам біометану підключитися до газових мереж переважно на всій території України. Варто зазначити, що транспортувати біометан як аналог природного газу можна наявними газовими мережами, а усе газове обладнання (газові пальники, двигуни, турбіни) не потребує модернізації, а значить – додаткових витрат.

При цьому питання наповнення української ГТС природним газом після 2024 року (завершення контракту з Росією) залишається відкритим. Біометан – це потенційна можливість додаткового завантаження української ГТС.

Крім того, законом передбачене створення «реєстру біометану». Це електронна система облікових записів, призначена для реєстрації поданого до газотранспортної або газорозподільної системи та відібраного з газотранспортної або газорозподільної системи обсягу біометану. Реєстр  дозволить формувати гарантії походження біометану, їх передачі, розподілу або анулювання та надання сертифікатів походження біометану, що відкриває можливості для експорту. Буде встановлений порядок формування гарантій походження біометану.

Ринок біометану в Україні після законодавчого врегулювання має усі підстави розвиватися. Наприклад, Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських угідь. Відповідно в Україні один із найкращих у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану.

Серед очевидних перевар розвитку сектору біометану є виробництво якісних органічних добрив. На сьогодні родючость українських ґрунтів досить низька через виснаженість і використання мінеральних добрив. Про використання органічних добрив в Україні читайте у попередніх матеріалах.

Основні показники біометану

Біометан – це біогаз, доведений до якості природного газу, що містить, як правило, 95-98% метану (СН4). Біометан є важливим елементом декарбонізації газового сектору, що робить відновлювані гази доступними для транспорту, промисловості та опалення. Як повний аналог природного газу він може використовуватися для виробництва теплової і електричної енергії, як паливо для транспорту, а також як сировина для хімічної промисловості.

Нагадуємо, наразі реалізовується проєкт “Зонування виробництва біометану і оцінка можливості та умов підключення виробників біометану до систем передачі та розподілу газу в Україні”, який фінансується Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Світове виробництво біометану

У 2019 році світове виробництво біометану досягло майже 5 млрд м3/рік. Лідером виробництва біометану на сьогодні є ЄС –біометан виробляють вже 18 країн. Прогноз Європейської біогазової асоціації – до 2030 року сектор біогазу та біометану може практично подвоїти виробництво, а до 2050 року виробництво може зрости у понад чотири рази.

Потенціал в Україні

Дорожня карта розвитку біоенергетики в Україні до 2050 року передбачає започаткування та ріст виробництва біометану в Україні до 1,7 млрд м3/рік у 2035 році і до 3 млрд м3/рік у 2050 році.

Загалом потенціал виробництва біометану в Україні оцінюється в 7,8 млрд м3/рік. Мова йде про біометан із відходів та побічної продукції АПК (3,8 млрд м3), з силосу кукурудзи (2,7 млрд м3), а також з інших відходів тваринництва та переробної промисловості (1,3 млрд м3).