Ризики забезпечення українських споживачів природним газом і тепловою енергією – експерти

23/09/2021

Опалювальний сезон 2021 – 2022 під загрозою через надзвичайно високі ціни на енергоносії. Експерти, зокрема фахівці Біоенергетичної асоціації України, звертають увагу на вкрай високі ризики забезпечення українських споживачів природним газом і тепловою енергією за доступними цінами як в опалювальному сезоні 2021 – 2022 рр., так і в подальшому.

Високі ціни на природний газ зафіксовано навіть після завершення опалювального сезону. Ціна на європейських газових хабах на минулому тижні перевищила 930 $/1000 м3 – це максимальний показник за всю історію. Ціна на газ в Україні станом на жовтень перевищила 31 тис. грн/1000 м3.

 

Крім тоЗростання цін на газ і тепло в Україніго, у наступному опалювальному сезоні прогнозують підвищення вартості теплової енергії в центральному теплопостачанні (ЦТ):

  • для населення на понад 40%,
  • для комерційних і бюджетних організацій у 2,5-3 рази.

Серед ризиків, які варто виокремити, також варто враховувати припинення транзиту через територію України російського газу після 2024 року.

Важливим аспектом здорожчання є тренди на декарбонізацію, згідно з якими нові проєкти з видобутку та споживання природного газу не будуть пріоритетними, принаймні, у країнах ЄС. Європейський зелений курс є ключовим політичним вектором в енергетичній сфері.

Що важливо враховувати, поступове підвищення вартості СО2 також сприятиме підвищенню вартості природного газу. Вартість СО2 в ЄС вже перевищила 60 Є/т СО2 екв.

Суттєво нівелювати негативний вплив цих факторів, на думку експертів, можливо за рахунок широкомасштабного розвитку сталої біоенергетики, зокрема отримання теплової енергії з біомаси.

На сьогодні біоенергетика в Україні вже заміщує 4,2 млрд м3 газу у рік. Цей показник може зрости до 20 млрд м3/рік у разі, якщо будуть подолані бар’єри, що гальмують розвиток сектору.