Звіт проєкту “Зонування виробництва біометану і оцінка можливості та умов підключення виробників біометану до систем передачі та розподілу газу в Україні”

02/02/2022

Представлено фінальний звіт у межах проєкту “Зонування виробництва біометану і оцінка можливості та умов підключення виробників біометану до систем передачі та розподілу газу в Україні”, який фінансується Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Передумови

Оцінка потенціалу біометану в УкраїніУкраїна має значний невикористаний потенціал для масштабного впровадження біогазових і біометанових проєктів. При цьому українська система транспортування природного газу (ГТС) є важливим міжнародним вузлом, що потенційно може забезпечувати фізичну та віртуальну доставку біометану та інших відновлюваних газів з України до Західної Європи. Нараз ж існує тенденція до зниження транзиту природного газу до Європи українською ГТС. Відповідно актуальним є забезпечення максимально можливого завантаження української ГТС природним газом власного виробництва та альтернативними відновлюваними газами.
Що важливо, Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських угідь, одну з найвищих сільськогосподарських площ на душу населення та розвинене сільське господарство. Використання біометану як моторного палива є чудовою можливістю для сільськогосподарських товаровиробників отримати власне джерело енергії з відходів та вторинної продукції власного виробництва.
Перевага біометану для сектору громадського транспорту полягає у суттєвому зменшенні забруднення повітря у великих містах. Однак поки немає прикладів використання біометану для транспортування в Україні, як окремо, так і в суміші з природним газом.

Можливості

Безперечно, український біогазовий сектор може і має бути інтегрований у сучасну енергетичну систему та мережі. Крім того, саме внесок біогазу та біометану є критично важливим для досягнення національної цілі щодо скорочення викидів парникових газів.
Використання можливостей української ГТС, під’єднаної до європейських ГТС, і в довгостроковій перспективі віртуальний експорт на ринок ЄС, може підвищити економічну привабливість виробництва біометану в Україні. Розвиток українського реєстру виробництва та утилізації біометану, а також співпраця з відповідними реєстрами країн ЄС є потенційною можливістю обміну гарантіями походження біометану (GoO) з іншими країнами.


Це дослідження виконано за ініціативи та фінансової підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) з метою здійснення оцінки потенціалу виробництва біометану та умов його використання в газотранспортній системі України, а також для підтримки партнерства, обміну знаннями та маркетингової діяльності із сприяння виробництву та використанню біометану.