Постачання біомаси. Статистичний звіт Bioenergy Europe 2019

08/07/2019

Новий статистичний звіт “Постачання біомаси” Європейської біоенергетичної асоціації Bioenergy Europe присвячено огляду потенціалу біомаси в ЄС28 з різних джерел, таких як сільськогосподарські землі і побічні продукти, ліси та відходи.

Біомаса – це будь-які органічні речовини рослинного або тваринного походження, а отже відновлюване джерело енергії. Біомаса для виробництва енергії може бути в твердій, рідкій або газоподібній формі, включаючи або ні етапи обробки палива. Біомасу можна отримати з багатьох джерел, як наприклад:

  • Ліси, такі як дрова чи порубкові рештки.
  • Побічні продукти деревообробної промисловості (наприклад, кора, пил, стружка, чорний луг).
  • Енергетичні культури (наприклад, посівні культури: зернові або олійні; багаторічні лігноцелюлозні культури: деревні і трав’янисті).
  • Сільськогосподарські побічні продукти (наприклад, солома, гній, обрізка садів).
  • Біомаса з потоків відходів (наприклад, побутових відходів, побічних продуктів тваринного походження).
  • Побічні продукти агро-харчової промисловості.
  • Водна біомаса (водорості).

За результатами останніх досліджень, потенціал біомаси для виробництва енергії в Європі, починаючи з 2050 року становитиме від 169 до 737 млн тонн щорічно (Рис.1). До 2050 року може бути досягнутий потенціал середнього діапазону в 406 млн тне, що становить близько 24% від загального споживання енергії в ЄС-28 у 2017 році, з огляду на різні обмеження (наприклад, витрати). Це означає, що в порівнянні з фактичним споживанням біоресурсів для енергетики у 144 млн тне в 2017 році, потенціал дає достатньо місця, щоб майже потроїти кількість біоенергії в енергетичній структурі ЄС-28.

Рисунок 1. Валове внутрішнє енергоспоживання біомаси в 2017 році і потенціал у 2050 році для ЄС28 (в млн тне)

15,8% від загальної використання землі в ЄС28 становлять невикористані та покинуті території, що потенційно можуть бути використані для вирощування енергетичних культур. Хорватія, Греція, Іспанія або Великобританія мають високу частку невикористаних та покинутих територій (>25%). У абсолютному виразі країни з найбільшою невикористаною і покинутою територією – це Іспанія, Швеція, Італія, Франція та Великобританія. Що стосується пропорцій лісових площ до загальної площі, Фінляндія, Швеція та Словенія входять до трійки лідерів, а в абсолютному вираженні до трійки лідерів з найбільшою площею лісів входять Швеція, Фінляндія і Франція.

Рисунок 2. Землекористування по типах в ЄС28 у 2015 р. (%)

Повний Статистичний звіт ‘Biomass Supply’ доступний на сайті Bioenergy Europe

Визначення невикористаних та покинутих земель зі Звіту:

  • Невикористані (Unused). Цей клас включає площі, які знаходяться в природному/напівприродному стані, без жодних видимих ознак будь-якого використання
  • Покинуті (abandoned). Цей клас складається з покинутих площ з ознаками або спорудами попереднього використання будь-якого типу. Площі, що належать до класу покинутих, не використовуються і більше не можуть бути використані для початкових цілей без значних відновних робіт.

Довідково: в Україні потенціал покинутих сільськогосподарських земель, що можуть потенційно бути використані для вирощування енергетичних культур складає близько 3,5 млн га за оцінками експертів Біоенергетичної асоціації України.

Читайте також новини партнерів: Шукаємо малопродуктивні землі для нанесення на Веб-платформу. Проект BIOPLAT-EU