Іван Тракслер: Як зробити, щоб біогазовий комплекс був успішним і працював на проектну потужність

02/05/2019

Директор МХП Еко Енерджи та першого в Україні біогазового комплексу потужністю 5,7 МВт (ПрАТ “Оріль-Лідер”) Іван Тракслер у своєму виступі на IV Семінарі Форуму сталого агробізнесу (SAF Україна) розповів про основні пункти, по яким необхідно рухатись, щоб біогазовий комплекс був успішним і працював на проектну потужність.

За його словами, для того, щоб правильно від ідеї до результату побудувати і запустити біогазовий комплекс (БК) необхідно виконати низку передумов, а саме: спроектувати та побудувати БК, дотримуючись усіх вимог щодо якості матеріалів, ізоляції та технологічного обладнання; правильно організувати процес пуско-наладки до отримання першого біогазу; отриманий біогаз довести до належної якості перед подачею у когенераційну установку; вивести когенераційну установку на задану потужність та щоденно контролювати основні параметри стабільного функціонування біогазового комплексу.

Біогазовий комплекс ПрАТ “Оріль-Лідер”. Введено в експлуатацію у 2013 році

Основні показники роботи БК ПрАТ “Оріль-Лідер” за 2013-2018 рр.

  • 300 000 т – утилізовано курячого посліду
  • 700 000 м3 – утилізовано стічних вод
  • 100 млн м3 – Вироблено біогазу
  • 200 млн кВтгод – Вироблено електроенергії
  • 700 000 т CO2-екв. – Скорочення викидів парникових газів
  • 100% переробка курячого посліду

Проектування та будівництво біогазового комплексу

Перед початком етапу проектування важливо брати до уваги всі аспекти місця розташування  майбутнього біогазового комплексу, – зазначає Іван Тракслер. Для того, щоб максимально використовувати наявні ресурси, необхідно врахувати існуючі комунікації і мережі, як наприклад, трубопровід для передачі виробленої теплової енергії віддаленим споживачам або паропровід для постачання виробленої пари. Логістичні особливості доставки, зберігання, складування та контролю кількості вхідної сировини відіграють не менш важливу роль. Логістика постачання сировини повинна бути мінімальною і відбуватись дуже швидко і ефективно. Оптимальне розміщення ферментаторів та іншого технологічного обладнання БК допоможе скоротити експлуатаційні витрати на БК. На етапі будівництва слід використовувати якісні будівельні матеріали відповідно до будівельних норм (якість бетону, товщина та якість утеплювача, якість трубопроводів тощо), а також передбачити встановлення вимірювального обладнання на всіх етапах виробництва для подальшої правильної експлуатації БК. Етапи, на яких ви захочете “зекономити” можуть в подальшому зупиняти процес і коштувати набагато більше, – наголошує Директор “МХП Еко Енерджи”.

Біогазовий комплекс ПрАТ “Оріль-Лідер”

Пусконаладка і вихід на планову потужність

Пусконаладка і вихід на планову потужність – це найскладніший етап у реалізації проекту біогазового комплексу, який потребує кваліфікованих фахівців. Обслуговуючий персонал БК, біотехнологи та оператори, повинні пройти попереднє навчання для ефективного управління і вчасного реагування та усунення проблем, які виникатимуть в роботі комплексу. Необхідною складовою БК є наявність лабораторного обладнання, яке дозволить щоденно оцінювати склад вхідної сировини, показники роботи ферментатора, якість газу, а також правильно і вчасно їх коригувати. На етапі пусконаладки, важливо мати програму виходу на планову потужність та чітко її дотримуватись, забезпечивши БК достатньою кількістю сировини належної якості.

ВП “Біогаз Ладижин”, 24 МВт. Перші в Україні резервуари діаметром 41 м, висотою 6,5 м, з робочим об’ємом 8000 м3

Досягнення якісних показників біогазу

Як зазначає Іван Тракслер, перший біогаз, який отримується після запуску процесу ще не зовсім відповідає якісним показникам, необхідним для роботи когенераційної установки.

Когенераційні блоки на ПрАТ “Оріль-Лідер”

Біогаз повинен пройти процес десульфуризації для того, щоб знизити вміст сірководню, який, наприклад для курячого посліду, може складати близько 4000 ppm у ферментаторі, до рівня 100-200 ppm, рекомендованих виробниками когенераторів. Досягнення максимальних виробничих показників біогазового комплексу напряму залежить від налаштування процесу на весь проектний об’єм, який для великих потужностей може досягати більше сотні тисяч кубічних метрів на добу. Транспортування біогазу до когенерації потребує його осушення та підігріву для уникнення утворення конденсату та мінімізації втрат біогазу. На Ладижинській станції для транспортування біогазу до когенераційної установки побудовано газопровід протяжністю 10 км.

Когенерація

Когенераційна станція на ВП “Біогаз Ладижин”

Використання когенераційних модулів теж має свої нюанси. Зокрема, крім виходу на максимальний обсяг виробництва електроенергії, необхідно також оптимізувати витрати електроенергії на власні потреби та врахувати можливості використання теплової енергії. Після завершення пусконаладки та робіт по видачі електроенергії в мережу відповідно до ТУ, а також проведення тестування когенераційних блоків із поступовим збільшенням потужності і виходом на стабільну генерацію, необхідно в подальшому проводити постійний щоденний контроль за дотриманням встановлених параметрів роботи біогазового комплексу.

Забезпечення стабільного функціонування

Стабільне функціонування біогазового комплексу залежить від вхідної сировини, кількість і якість якої повинні жорстко контролюватись. Для цього необхідно проведення щоденних лабораторних досліджень, за результатами яких вносяться відповідні зміни в технологічний процес для дотримання стабільного виробництва біогазу. Не менш важливим є створення складу запасних частин, що допоможе в організації вчасного технічного обслуговування основного обладнання та вимірювальних приладів, а також аварійних ремонтів.

ВП “Біогаз Ладижин” І черга 12 МВт – Найбільший біогазовий комплекс з переробки курячого посліду в Європі. Введення в експлуатацію.

Відповідаючи на запитання учасників Семінару щодо поводження з продуктами ферментації, Іван Тракслер зазначив, що 80-85% рідкої фракції збродженої маси вони повертають у процес, а решта вивозиться та використовується у якості біодобрив.

Більше презентацій з IV Семінару Форуму сталого агробізнесу (SAF Україна), що відбувся 11 квітня та був присвячений біогазовим технологіям Ви можете переглянути тут.

Довідково: «МХП Еко Енерджи» — підприємство Київської області, що розпочало свою діяльність у 2012 році. Основний напрямок діяльності: впровадження та управління енергетичними проектами. Компанія входить до структури агроіндустріального холдингу «Миронівський Хлібопродукт» (МХП).