Європейська Біоенергетична асоціація оприлюднила новий статистичний звіт Bioenergy Landscape 2024 року, який містить докладний аналіз ролі біоенергетики в європейському енергетичному секторі.
Цей огляд, зважаючи на важливість та обʼємність теми, міститиме три частини. Наразі публікуємо першу частину, згодом на сайті зʼявляться наступні: друга (тепло й електроенергія) і третя (біопалива, біогаз, біометан та інше).
Біоенергетика (провідне відновлюване джерело енергії на сьогодні) значною мірою сприяє досягненню цілей ЄС щодо декарбонізації та пропонує рішення для енергетичної безпеки, економічного і сталого розвитку. У звіті подані дані щодо споживання енергії, виробництва, імпорту, скорочення парникових газів (ПГ) та соціально-економічного впливу сектору біоенергетики.
Огляд європейської енергетичної системи, зокрема первинного виробництва, чистого імпорту, валового внутрішнього споживання і кінцевого споживання енергії, свідчить, що у 2022 році:
- У валовому внутрішньому споживанні ЄС переважали викопні види палива (частка 70%). Водночас відбулося зростання двох джерел: на 2,7% зросло споживання нафти та нафтопродуктів і на 1,5% зросли інші ВДЕ (переважно вітрова та сонячна енергетика). Важливим є показник регресу споживання твердого викопного палива: він не зменшився попри зобов’язання поступової відмови від вугілля на COP26.
- Чистий імпорт енергії зріс на 7,5%. Показник сягнув 872 млн тонн н.е., що майже еквівалентно кінцевому споживанню ЄС (902 млн тонн н.е.). Це засвідчує проблему енергетичної залежності ЄС від імпорту енергоносіїв.
- Біомаса залишалася найбільш місцевим джерелом енергії. Частка біоенергетики становила 13% від усього кінцевого споживання в ЄС-27.
Відновлювані джерела енергії становлять 23% енергетичного балансу ЄС. Біомаса є провідним джерелом відновлюваної енергії (54%), за нею йдуть гідроенергія та вітрова енергія.
Без біоенергетики частка ВДЕ в Європі значно б впала і становила б менше 11%. За такого розвитку подій найбільше постраждають сектори:
- теплопостачання (опалення та охолодження), де частка відновлюваної енергії різко впаде з 25% до 4%;
- транспорт, частка ВДЕ в якому зменшиться з 10% до лише 1%.
У 2022 р. викиди ПГ почали зменшуватися після тренду, що зростав у 2021 році. Середньострокова ціль ЄС щодо скорочення викидів CO2 у 2030 р. (на 45% від рівня 1990 р.) все ще може бути досягнута. Для цього потрібно на 2030 р. досягнути скорочення 2214 млн тонн CO2. Тобто, починаючи з 2021 р., зменшення мають бути на рівні 147 млн тонн CO2 щорічно. Між 2021 і 2022 рр. вдалося скоротити 197 млн тонн CO2, тому ціль на 2030 р. залишається в межах досяжності, за умови продовження аналогічного або прискореного зниження.
У 2022 році лише у двох секторах (енергетика та транспорт) спостерігалося збільшення викидів ПГ, порівняно з 2021-м. Зростання транспортних викидів ПГ зумовлене поступовим відновленням галузі після пандемійних обмежень 2020 року. В енергетичній галузі збільшення спалювання вугілля сприяло зростанню викидів. Однак це збільшення було компенсовано скороченням викидів в інших секторах.
Сектор біоенергетики забезпечив скорочення 300 млн тонн викидів CO2 у 2022 році. Це підтверджує його важливу роль у досягненні кліматичних цілей. Інтеграція біоенергетики з використанням технології уловлювання та зберігання вуглецю (BECCS) може додатково секвеструвати мільйони тонн щорічно, прискорюючи досягнення кліматичних цілей. Завдяки європейському ноу-хау та використанню великої кількості місцевої біомаси, BECCS може відіграти важливу роль у просуванні промислової конкурентоспроможності ЄС. Крім того, це — життєздатне рішення для секторів, в яких важко зменшити викиди ПГ.
Примітка
У звіті переважно використовуються дані Євростату 2022 року, доступні на момент підготовки публікації. Вони підкріплені вхідними даними Європейської біогазової асоціації (EBA) і баз даних FAO. Використання різних джерел із методологічними відмінностями іноді призводить до невеликих розбіжностей у представлених даних. Це стосується, наприклад, порівняння даних про біогаз. Євростат не додає біометан у свою класифікацію біогазів і тому надає дещо менші цифри, порівняно з даними Європейської біогазової асоціації. Зі свого боку, вони відображають точнішу картину фактичного споживання. Тому були внесені окремі коригування для розрахунку нових показників і детальнішого розуміння енергетичної динаміки ЄС.
Цей огляд для SAF Україна підготував Семен Драгнєв, експерт Біоенергетичної асоціації України.