Стан виробництва та використання біогазу в Данії

26/12/2024

Виробництво біогазу в Данії стрімко зросло за останнє десятиліття. Нині в країні налічується близько 150 біогазових установок. Основною сировиною для виробництва біогазу є відходи тваринництва, але також використовують й інші види біомаси.

Розглянемо детальніше досвід Данії.

Тенденції розвитку галузі

Виробництво біогазу в Данії почало стрімко рости з 2012 року, коли набула чинності нова схема субсидування, яка включає фіксований рівень субсидій для виробників біогазу, що мають на це право. Вона була спрямована на збільшення виробництва біогазу для генерації електроенергії та тепла, а також для переробки в біометан, який заміняв природний газ. Схема субсидування, запроваджена у 2012 році, була закрита для нових заявок у 2018 році. Проте, оскільки субсидії надавалися на 20-річний період, основна частка біогазу, що виробляється в Данії сьогодні, все ще субсидується.

Нині не існує жодних схем субсидування нових виробничих потужностей, але планується проведення низки тендерів на виробництво біогазу та інших «зелених» газів. Вибір тендерного підходу демонструє, що біогазовий сектор в Данії вже давно пройшов стадію розвитку, і, відповідно, зараз більше уваги приділяється забезпеченню ефективності майбутнього виробництва біогазу. Очікується, що субсидування за тендерним підходом зменшить розмір субсидії на вироблений ГДж порівняно з попередньою схемою. Данське енергетичне агентство відповідає за правила та положення щодо різних схем підтримки та адмініструє виплату субсидій.

Джерело: Energistyrelsen (KF24). Переклад: UABIO.

Раніше основна частка біогазу використовувалася для виробництва електроенергії, але сьогодні близько 80% біогазу переробляється і подається в газову мережу. Очікується, що ця тенденція до переробки продовжиться надалі. У 2023 році частка біометану в газовій системі Данії досягла майже 40%, а до 2030 року прогнозується, що споживання газу в Данії буде на 100% «зеленим».

Біогазові установки

Залежно від типу сировини, біогазові установки можна розділити на 4 різні типи: сільськогосподарські (аграрні), установки для очищення стічних вод, промислові та установки на звалищах твердих побутових відходів. Агрозаводи, де основною сировиною є відходи тваринництва, забезпечили приблизно 85% виробництва біогазу у 2022 році. Передбачається, що в майбутньому виробництво біогазу зростатиме саме на них.

Більшість біогазових заводів розташовані в західній частині Данії, де щільність поголів’я худоби є найвищою. Данське енергетичне агентство підготувало карту, на якій зображено розташування, тип заводу та приблизну виробничу потужність данських біогазових установок. Карта оновлена у 2023 році.

Джерело: Energistyrelsen. Переклад: UABIO. Також ви можете завантажити оригінальну Карту біогазових установок Данії у форматі PDF.

Втрати метану з біогазових установок

Результати дослідження 2021 року, показали, що середньорічні втрати метану від виробництва біогазу в Данії становлять близько 2,5%. Найнижчі середні втрати були на великих сільськогосподарських підприємствах (1,9%), тоді як найбільші спостерігалися на установках для очищення стічних вод (7,7%). Для вирішення цієї проблеми, яка зменшує позитивний кліматичний ефект біогазу, з 1 січня 2023 року набув чинності новий регламент. У ньому зазначено, що всі сільськогосподарські, очисні та промислові біогазові установки повинні впровадити програму самомоніторингу та раз на рік проходити перевірку, щодо витоків метану.

Надходження біомаси та виробництво біогазу

Данські біогазові заводи зобов’язані раз на рік звітувати про використання біомаси перед Данським енергетичним агентством. Звіти містять інформацію про обсяги, типи та походження біомаси. Більшість біомаси, що використовується для виробництва біогазу, — місцевимі ресурси. Вони, якби не були використані для виробництва біогазу, були б або спалені, або використані безпосередньо на полях як добриво.

Відходи тваринництва складають близько 75% біомаси, що використовується на сільськогосподарських біогазових заводах. Решта 25% складають різні фракції органічних відходів з домогосподарств та промисловості, а також солома та енергетичні культури. Тип біомаси, що використовується у виробництві, впливає на сталість та кліматичний вплив біогазу.

Склад вхідної біомаси на сільськогосподарських біогазових установках, 2021-2022 рр.

Джерело: Energistyrelsen. Переклад: UABIO.

Енергетичні культури, такі як кукурудза, цукровий буряк і трава, ідеально підходять для збільшення виробництва біогазу. Низка біогазових заводів додають енергетичні культури до свого складу сировини. Однак, використання енергетичних культур зменшує вплив виробництва біогазу на клімат, що є проблемним із точки зору сталого розвитку. Відповідно, було запроваджено регулювання, що обмежує використання енергетичних культур для виробництва біогазу. Цей ліміт регулярно посилюється. З 2025 року максимальна частка енергетичних культур у сировині встановлена на рівні 4%, а використання кукурудзи заборонено. Довгострокова мета — ще більше скоротити використання енергетичних культур.

Орієнтовна частка виробництва біогазу з різних категорій біомаси, 2021-2022 рр.

Джерело: Energistyrelsen. Переклад: UABIO.

Солома становить відносно невелику частку від загального споживання біомаси, але вона зростає. У перспективі, очікується, що солома відіграватиме важливу роль у досягненні мети, згідно з якою до 2030 року споживання газу в Данії має бути на 100% «зеленим».


Джерело: Energistyrelsen (The Danish Energy Agency).