20 квітня відбулася експертна дискусія на тему: «Початок водневої енергетики в Україні: можливості та технічні бар’єри», яку організував Український інститут майбутнього. У межах заходу голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха розповів про перспективи виробництва біометану в Україні.
“Потенціал виробництва біометану – на рівні 7,8 млрд м3. Це приблизно 25% споживання природного газу в Україні. За рахунок якої сировини? Приблизно половина – за рахунок пожнивних рештків, таких як солома, кукурудза, стебла соняшника. Це досить нетрадиційна для біогазу сировина. Але технології розвиваються, є проєкти у світі, які працюють стовідсотково на такій сировині. Є проєкти, які використовують мікс пожнивних решток з різного роду гноївкою або силосом. Велику частину сировинного потенціалу ми прогнозуємо для спеціально вирощеного силосу кукурудзи. І те, що залишається, – це різного роду відходи (гноївка, жом цукрових буряків або інші рідкі відходи сільського господарства і природної промисловості)”, – розповів Георгій Гелетуха.
Від додав, що за прогнозами експертів Біоенергетичної асоціації України (UABIO) виробництво біометану в Україні зросте до 1,7 млрд м3/рік у 2035 році і до 3 млрд м3/рік у 2050 році. Саме тому вкрай необхідним є ухвалення проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва та споживання біометану», який підготовлений і представлений на громадське обговорення Міненерго в квітні 2021 року. Нагадаємо, що UABIO є партнером платформи сталого агробізнесу SAF від ЄБРР.
Отже, саме розвиток сталого агробізнесу в Україні забезпечить галузь виробництва біогазу та біометану в Україні значним сировинним ресурсом. За рахунок залишків власного виробництва сільськогосподарські виробники отримують власний енергетичний ресурс, крім того, завдяки дигестату біогазових установок можна виробляти якісні органічні добрива, що дасть можливість відновлювати родючість українських ґрунтів.
Основні акценти у виступі:
- Чому біометан не є “перехідним” паливом до водню та існуватиме паралельно;
- Потенціал біогазу та біометану;
- Світові показники розвитку біометану у світі;
- Декарбонізація газового сектору до 2050 року: внесок біометану;
- Плани ЄС щодо біометану;
- Сировина для виробництва біогазу/біометану в Україні (більше про значний сировинний ресурс читайте у матеріалах на платформі SAF);
- Українське законодавство, що регулює виробництво та споживання біометану; фізичні властивості біометану та водню;
- Концепція перетворення “зеленого” водню у біометан;
- Проєкт REGATRACE (Торгівля відновлюваними газами);
- Зонування виробництва біометану і оцінка можливості та умов підключення виробників біометану до систем передачі та розподілу газу в Україні в межах проєкту Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР).
Завантажити презентацію “Перспективи виробництва біометану в Україні”
Корисні матеріали з теми: