Європейська біогазова асоціація (EBA) у січні 2025 року випустила брошуру “Декодування біогазів” (Decoding biogases). У ній міститься короткий але ґрунтовний огляд на європейський сектор виробництва біогазу та біометану.
Вплив біогазів виходить далеко за межі виробництва енергії. Вони підтримують стабільність енергосистеми, забезпечують доступну та стійку енергію й пропонують ефективні рішення для утилізації відходів. Крім того, сектор біогазів створює “зелені” робочі місця та стимулює розвиток європейської біоекономіки.

Джерело: EBA. Переклад: UABIO.
Виробництво біогазів
22 млрд кубометрів біогазу та біометану було вироблено у 2023 році в Європі. Це:
- споживання газу в Бельгії, Данії та Ірландії разом узятих;
- 7% споживання природного газу в ЄС в 2023 році.

Джерело: EBA. Переклад: UABIO.
25 європейських країн активно займаються виробництвом біометану. На сьогодні функціонує 1 510 біометанових заводів в Європі, із них 1 324 — в ЄС-27. Понад 85% підключені до газової мережі (переважно розподільні мережі).
Виробництво ж біометану станом на перший квартал 2024 року становило 6,4 млрд кубометрів. Італія, Франція, Данія та Великобританія є лідерами у виробництві біометану.

Джерело: EBA. Переклад: UABIO.
Стала сировина та енергоперехід
Із 2020 року не було збудовано жодного нового заводу, що працює на енергетичних культурах як основній сировині.
Нові заводи будуються для роботи на:
- сільськогосподарських відходах;
- органічних муніципальних твердих відходах;
- осаді стічних вод;
- промислових відходах.
Біогази можуть суттєво зменшити залежність ЄС від імпорту природного газу. Потенціал виробництва біометану до 2030 року є вищим за 35 млрд кубометрів запропонованих в REPowerEU, але потребує розблокування. За оцінками Цільового плану до 2040 року сукупне споживання природного газу, біометану та біогазу у 2040 році становитиме близько 105 та 155 млн т н.е. (приблизно 125-184 млрд м3).
До 2040 року виробництво біометану може забезпечити 85% скорочення попиту на газпаливо. Країни ЄС з найвищим потенціалом: Німеччина, Франція, Іспанія, Італія та Польща.
Зменшення викидів парникових газів
Біогази відіграють вирішальну роль у доповненні та стимулюванні зростання інших відновлюваних джерел енергії. Вони забезпечують чисту, диспетчеризовану електроенергію, яка необхідна для подолання періодів тривалої низької сонячної та вітрової енергії.
Це вимагає більш міцних зв’язків між електричними й газовими системами для компенсації падінь диспетчеризованої потужності, зменшення перевантаження мережі та забезпечення її стабільності.
Оскільки біометан хімічно ідентичний природному газу, він може швидко декарбонізувати газову мережу ЄС шляхом безпосереднього закачування в наявну газову інфраструктуру. Це дозволяє уникнути значних витрат і часу, пов’язаних з виробництвом нових транспортних засобів, опалювальних приладів, сховищ енергії або мереж.
Сталий біометан дозволяє швидше декарбонізувати енергетичну систему, забезпечуючи теплом та електроенергією домогосподарства та промисловість, а також екологічно чистим транспортним паливом.

Джерело: EBA. Переклад: UABIO.
Дигестат та біогенний СО2
Дигестат — це побічний продукт виробництва біогазу, який можна використовувати як органічне добриво. У такий спосіб, можна замінити різні види синтетичних добрив, де Європа сильно залежить від третіх країн.
Така заміна може призвести до скорочення споживання природного газу, оскільки виробництво синтетичних добрив дуже енергоємне. Крім того, внесення дигестату в сільськогосподарські ґрунти визнано сталою практикою управління ґрунтами.

Джерело: EBA. Переклад: UABIO.
Органічна фракція дигестату стабільно збагачує ґрунт гумусом. Так, ґрунт регулює кругообіг поживних речовин, вуглецю та водний цикл, забезпечує середовище існування біорізноманіттям та відіграє важливу роль у циркулярній економіці та адаптації до зміни клімату.
Сьогодні CO₂ має переважно викопне походження. CO₂ є необхідною сировиною для виробництва хімікатів, палива, продуктів харчування та напоїв, будівельних матеріалів тощо. Заміна викопного CO₂ стійкою та циркулярною альтернативою (біогенним CO₂) значно скорочує викиди.

Джерело: EBA. Переклад: UABIO.
Соціально-економічний вплив
У 2023 році сектор біогазів створив 250 тис. робочих місць:
- 70 тис. прямих;
- 170 тис. непрямих.
У 2030 році це число може зрости вдвічі — до 500 тис. робочих місць. Крім того, до 2050 року ми вже можемо зафіксувати 1,8 млн робочих місць.
Кожен євро, інвестований у біогаз, залишиться в європейській економіці. Щонайменше 25 мільярдів євро буде інвестовано в європейський біометан до 2030 року. Це генерує додаткову вигоду для європейської економіки в розмірі 12 мільярдів євро щорічно.
Завантажити брошуру ЕВА (англійською мовою)
Заснована в лютому 2009 року Європейська біогазова асоціація прагне до розгортання сталого виробництва біогазу та біометану по всій Європі. Сьогодні EBA має добре розвинену мережу з майже 300 національних асоціацій та інших організацій, що охоплюють весь ланцюжок створення вартості біогазу та біометану в Європі та за її межами. Біоенергетична асоціація України є постійним та активним членом організації.