Так, саме Італія має намір очолити ЄС у досягненні цілей з виробництва біометану до 2030 року завдяки своєму потужному біогазовому сектору, сприятливим законодавчим заходам та розгалуженій системі енергопостачання. Біометан є ключовим елементом Національної енергетичної стратегії Італії.
Тема біоенергетики в ЄС завжди актуальна для України, тож розглянемо детальніше підгрунтя цієї заяви від італійських лідерів галузі.
Можливості та перспективи
Згідно з планом RePowerEU, покликаним прискорити незалежність Європи від російського викопного палива, континент поставив собі за мету досягти 35 млрд кубометрів біометану до 2030 року. Це становитиме 10% європейського споживання газу.
Італія має близько 2000 біогазових установок та потужну експертизу, підкріплену досвідом і знаннями, у цьому секторі. До того ж, італійський оператор газотранспортної системи Snam керує найбільшою у світі системою газових мереж, яка зʼєднує понад 30 000 км трубопроводів.
Згідно з національним планом стійкості та відновлення Італії країна планує виділити майже 2 млрд євро у межах п’яти тендерів до 2026 року для підтримки розвитку нових біометанових установок та переобладнання наявних біогазових заводів на біометан.
Нікола Баттілана, керівник відділу планування активів компанії Snam, зазначив, що наразі в Італії працює 77 біометанових заводів, підключених до електромережі, з річним обсягом виробництва 760 млн кубометрів. Ще 148 установок — на стадії будівництва. Очікується, що вони будуть введені в експлуатацію протягом наступних 1-2 років, що додасть до виробничих потужностей країни ще 440 млн кубометрів на рік.
Стимули для росту
Перші біометанові заводи були підʼєднані до мережі ще в 2016 році. Після того, як Італія посилила державні стимули для біометану в 2022 році, в країні спостерігається значне зростання як запитів на підʼєднання, так і підписаних контрактів.
Так, минулого року, кількість запитів на підʼєднання до електромережі від електростанцій майже подвоїлася — до 327 зі 170 у 2022 році. Відповідно зросла кількість фактичних пдʼєднань до 104 в порівнянні з 24 у 2022 році.
Представник італійської компанії Infralab, що займається розробкою ВДЕ, підкреслив, що Італія має потенціал для досягнення мети виробництва у 6 млрд кубометрів до кінця цього десятиліття. Однак, для реалізації цього потенціалу, необхідно вирішити кілька проблем, включно зі спрощенням дозвільних процедур, збереженням потужних державних стимулів та управлінням витратами на підключення.
Переваги біометану для Італії
П’єро Гаттоні, президент CIB (Consorzio Italiano Biogas), наголошує на екологізації газових мереж як основній перевазі біометану:
«Біометан повинен відігравати ключову роль у Національній енергетичній стратегії. Це відновлювана програмована гнучка енергія, здатна забезпечити потенціал у 10 млрд м3 до 2030 року, з яких щонайменше 8 — з сільськогосподарської сировини».
Біогаз та біометан повністю відповідають еволюційним вимогам енергетичної системи з кількох причин. Завдяки підвищенню ефективності та інноваціям, їхнє виробництво можливе зі зниженими витратами. Вироблений за принципом «BiogasDoneRight», біометан забезпечує повну інтеграцію між виробництвом продуктів харчування та енергії, підвищуючи продуктивність та продовольчу безпеку.
Біогаз та біометан також єдині програмовані ВДЕ, що дозволяють ефективно інтегрувати різні енергетичні системи. Вони можуть сприяти «озелененню» газової мережі: після закачування в мережу ці відновлювані альтернативи можуть використовуватися для різних цілей і уможливлюють поступову декарбонізацію «неелектрифікованих» секторів. Тобто важкої промисловості, військово-морського флоту та сільського господарства.
Джерела: Montel News, EBA.