Деревна біомаса — провідне джерело енергії в ЄС

18/11/2024

Біоенергетика має найбільшу частку серед усіх ВДЕ в Європі. У 2021 році вона становила 55,7% всієї відновлюваної енергії. Оскільки 22% енергетичного балансу ЄС — ВДЕ, відповідно біоенергетика становила 10,2% валової кінцевої енергії у 2021 році.

Ділимося важливим аналітичним матеріалом від Bioenergy Europe.

ЄС-27: Розподіл видів біомаси за кінцевим використанням

Гнучкість біоенергетики є її ключовою перевагою для енергетичного балансу Європи. Це єдине ВДЕ, завдяки якому можливо забезпечити сектори опалення та охолодження, виробництво електричної енергії та транспортного палива. На сьогодні біоенергетика найбільше використовується для опалення та охолодження, а відсоток інших ВДЕ непорівняно нижчий. 85% всього відновлюваного опалення продукується з біомаси, тоді як ця частка набагато менша у виробництві електроенергії: лише чверть всієї енергії в ЄС (оскільки існує багато інших доступних рішень, що допомагають декарбонізувати ЄС).

Нині більшість біомаси, що використовується в Європі, — деревна. Однак, прогнозується, що збільшення використання сільськогосподарської біомаси та відходів сприятимуть масштабуванню сектора.

У 2021 році лісова біомаса становила майже три чверті (71,4%) біомаси, що використовувалася для виробництва енергії. Решта розподілялася між сільськогосподарською біомасою (15,3%) та біомасою з відходів (13,3%). Очікується, що до 2050 року більше половини всієї біомаси може надходити від сільського господарства. Варто зазначити, що з полів забирається тільки частина рослинних решток. Збереження певної кількості сільськогосподарських залишків є важливим для підтримки продуктивності ґрунтів. Проте обсяги аграрних відходів часто значно більші за необхідні для здоровʼя ґрунту. Саме тому наразі так багато часу приділяється пошуку ефективних рішень із управління цими залишками, один із яких — енергетичне використання.

Деревна біомаса

З усіх видів біомаси, деревина завжди була найпоширенішою в Європі. За останні ж десятиліття спалювання біомаси перетворилося у безпечний та високотехнологічний процес. На ринку представлені автоматизовані котли з високою продуктивністю та мінімальними викидами в різному ціновому діапазоні.

Це один із факторів високого рівня споживання саме енергії з деревної біомаси домогосподарствами та комунальним сектором (27%). Також значний відсоток використання деревної тріски у промисловому секторі, в установках потужністю понад 1 МВт (22%). Менше використовується тріска в малих масштабах (14%). Крім того, споживання деревних гранул для побутових потреб також швидко зростає і становить 6% від загального споживання енергії з деревини в ЄС.

Чи загрожує біоенергетика лісам? Не втомлюємося повторювати, що ні. Тоді як в Африці та Південній Америці активно вирубували ліси протягом останніх трьох десятиліть, Європа — приклад успішного відродження екосистеми за рахунок підходів сталого лісокористування.

Зміна площі лісів за десятиліттями та регіонами, 1990-2020 (млн га на рік)

У минулому європейські ліси зазнали значних втрат через неконтрольовані масові вирубки. Проте у 21 столітті підходи до лісового господарства кардинально змінилися. І вони дають результат, не завжди швидко помітний через тривалий цикл росту дерев (іноді понад 100 років). Однак динаміка загалом позитивна і свідчить, що за останні 30 років як площа лісів у Європі, так і кількість дерев у цих лісах постійно зростала.

Динаміка загальної площі (ліва вісь) та наявного запасу лісів (права вісь) та лісів, доступних для постачання деревини в ЄС-27

Стале лісокористування є важливим елементом боротьби зі зміною клімату. У результаті низькоякісна деревина не залишається в лісах і не засмічуює їх, а активно утилізується та перетворюється в енергію. Деревні відходи прибирають аби домогти іншим деревам рости рівними та здоровими, що забезпечує виробництво високоякісної деревини, а також знижує ризик лісових пожеж або розповсюдження шкідників. Більше того, продаж деревної біомаси дає можливість акумулювати додаткові кошти для сталого управління лісами. Близько 10% прибутку лісових господарств надходить саме від реалізації біомаси для енергетичних потреб.


Джерело: Bioenergy Europe.