Біоенергетика у 2024 році: глобальний статистичний звіт Всесвітньої біоенергетичної асоціації (WBA)

25/11/2024

Global Bioenergy Statistics Report 2024

Нещодавно Всесвітня біоенергетична асоціація (World Bioenergy Association) опублікувала щорічний звіт «Глобальна статистика біоенергетики. 11-те видання. 2024 р». У ньому увага зосереджена на глобальному розвитку виробництва енергії з біомаси. Дані представлені на різних географічних рівнях – глобальному, континентальному та регіональному, що охоплюють усі сектори біоенергетики – рідке біопаливо, біогаз, пелети, лісове господарство, сільське господарство, відходи тощо.

Наводимо ключові дані зі звіту 2024 року. Сам документ можна завантажити за посиланням.

ЕНЕРГОПОСТАЧАННЯ СВІТУ

У 2022 році світове енергопостачання досягло 622 ЕДж. Викопне паливо все ще забезпечувало 80% від загального обсягу. ВДЕ, включно з біопаливом, продовжували стабільно зростати, забезпечивши 89 ЕДж, що майже на 30% більше, ніж за останнє десятиліття. Біоенергетика залишилася стабільною — близько 9% від загального обсягу енергопостачання.

Загальне енергопостачання у світі та частка біоенергетики

ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГІЯ

У 2023 році світове виробництво електроенергії з ВДЕ досягло 8 931 ТВт·год. Лідером тут стала гідроенергетика з 47%, далі йде вітроенергетика з 26% та сонячна енергетика з 19%. Електрична  енергія з біомаси, четверте за величиною джерело, виробила 697 ТВт·год, зберігши свою частку на рівні 8%. Попри зростання біоенергетики, її відносна частка залишається стабільною, порівняно з вітровою та сонячною електроенергетикою, які зростали швидше протягом останнього десятиліття.

Виробництво відновлюваної електричної енергії

У 2023 році Азія очолила світове виробництво електроенергії з ВДЕ — 46% (4 087 ТВт·год), за нею йшли Америка — 28% (2 505 ТВт·год) та Європа — 22% (1942 ТВт·год). Що стосується електроенергії з біомаси, то Азія також була найбільшим виробником з 51% (357 ТВт·год). Далі Європа — 28% (198 ТВт·год) та Америка — 19% (133 ТВт·год).

ТЕПЛОВА ЕНЕРГІЯ

У 2022 році 1,33 ЕДж відновлюваного тепла було вироблено на теплових установках та теплоелектростанціях. Біомаса забезпечила 96% усього виробленого відновлюваного тепла. Геотермальні та сонячні термальні технології мали незначний внесок. У регіональному розрізі Європа виробляє майже 80% світового відновлюваного тепла, водночас біоенергетика покриває 95%.

ВИробництва відновлюваної теплової енергії

ТРАНСПОРТ

У 2022 році споживання енергії в секторі автомобільного транспорту досягло близько 90,6 ЕДж. Це на 3,4% більше, ніж у попередньому році. Водночас викопні види палива все ще значно переважали. Біопаливо було найбільшим відновлюваним джерелом та склало 3,94 ЕДж: 93% усіх відновлюваних альтернативних джерел енергії та 4,3% від загального обсягу транспортної енергії у 2022 році. Після спаду під час пандемії використання біопалива відновилося на 3,2% у 2021-2022 роках, що відповідало рівню 2019 року. У 2022 році частка відновлюваної електроенергії становила 0,3% від загального споживання енергії в транспорті. Мандати на використання біопалива залишалися важливим інструментом для просування відновлюваної енергетики на транспорті: у 2023 році 64 країни мали такі мандати.

У 2022 році ЄС використав 0,72 ЕДж біопалива в транспортному секторі. Лідерами споживання стали: Франція, Німеччина та Італія. Крім того, 25,9 ТВт·год відновлюваної електроенергії було використано в транспортному секторі. Разом ці відновлювані джерела становили майже 10% від загального обсягу енергії, використаної в транспорті ЄС того року.

США та Бразилія – основні гравці у сфері відновлюваної енергії для транспорту. У 2023 році 6% енергії, що використовувалася на транспорті США, надходило з відновлюваних джерел, водночас вся частка припадала на біопаливо. У Бразилії відновлювані джерела енергії становили 22,5% енергоспоживання транспорту, в основному завдяки етанолу та біодизелю за той самий період.

Споживання енергії в секторі автомобільного транспорту

ПОСТАЧАННЯ БІОМАСИ

У 2021 році внутрішнє постачання біомаси у світі досягло майже 54 ЕДж. 85% внутрішнього постачання було забезпечено завдяки твердій біомасі: деревній трісці, деревним гранулам і традиційній біомасі. На рідкі біопалива припадало 7%, на муніципальні та промислові відходи — 2-3%, а на біогаз — 2%.

Деревне паливо

У 2022 році у світі було вироблено понад 1,9 млрд м3 деревного палива. Африка та Азія очолили світове виробництво з частками 37% та 35% відповідно. Далі — Америка з 18%, зосередженими переважно в Південній Америці, а за нею — Європа з 9%.

Деревне вугілля

У 2022 році світове виробництво деревного вугілля перевищило 57 мільйонів тонн. Африка стала провідним виробником, забезпечивши 65% від загального обсягу виробництва. Ефіопія та Нігерія — лідери в регіоні.

Деревні гранули (пелети)

У 2022 році світове виробництво деревних гранул досягло майже 48 мільйонів тонн. Європа лідирує, виробляючи близько 25 мільйонів тонн, або 52% від загального обсягу. Німеччина залишилася провідним виробником в Європі (майже 20% виробництва в регіоні).

Сільськогосподарські культури

Сільськогосподарські відходи відіграють важливу роль у біоенергетиці. Оскільки попит на ВДЕ зростає, все більше визнається їхній потенціал у досягненні кліматичних та енергетичних цілей.

Останнім часом виробництво основних енергетичних культур було вирішальним у біоенергетиці. Цукрова тростина залишається ключовою сировиною для виробництва етанолу. Кукурудза та соя важливі для виробництва біопалив, тоді як інші сільськогосподарські залишки – для виробництва деревних гранул з біомаси.

Кукурудза

В основних країнах-виробниках кукурудзи, таких як Сполучені Штати та Китай, ця культура – основна сировина для виробництва етанолу. Так само і в Європейському Союзі кукурудзяні зерна є головною сировиною для етанолу. За останні роки як виробництво кукурудзи, так і її споживання помітно зросли. Попри це, врожайність залишалася стабільною, а площа збирання лише трохи зросла. Це позитивна тенденція, оскільки вона вказує на те, що більший попит на кукурудзу вдалося задовольнити без значного розширення сільськогосподарських угідь.

глобальне виробництво кукурудзи, її споживання та використання для біоплалив

Рослинні олії

За останні роки використання рослинних олій (включно з пальмовою, соєвою та ріпаковою) для виробництва біопалива збільшилося майже на 60% від середніх значень, що спостерігалися між 2016 і 2018 роках.

Відповідно до Директиви про відновлювані джерела енергії (RED) III, спрямованої на підвищення сталості впродовж усього ланцюжка постачання, очікується, що споживання пальмової олії для виробництва біопалива скоротиться. Однак ця директива, швидше за все, призведе до зростання виробництва біопалива з використаної харчової олії. В Індонезії, яка є головним світовим виробником пальмової олії, запровадження мандатів на біодизель B35 і B40 збільшить попит на пальмову олію.

глобальне виробництво рослинних олій, їхнє споживання та використання для біоплалив

Відходи для отримання енергії

У 2021 році внутрішнє постачання енергії з міських і промислових відходів становило 2,7 ЕДж: 56% з міських відходів, а решта – з промислових.

БІОЕНЕРГЕТИКА

Генерації електрики з біомаси

Виробництво електроенергії з біомаси зросло з 439 ТВт∙год у 2014 р. до 697 ТВт∙год у 2023 р. Протягом десятиліття частка Азії у світовій генерації зросла з 28% до 51% , сягнувши 357 ТВт∙год, що дозволило обігнати Європу. В Америці спостерігалося невелике зниження з 146 ТВт∙год до 133 ТВт∙год, у той час як Африка та Океанія залишалися відносно стабільними, у середньому близько 7-8 ТВт∙год.

У 2023 р. Китай виробив більше чверті світової електрики з біомаси: 204 ТВт∙год. У Бразилії було зафіксовано рекордне виробництво – 54 ТВт∙год, завдяки 637 проєктам, що працюють на біомасі по всій країні. Третьою була Японія. Країна зафіксувала найвищий темп зростання: на 18% більше порівняно зі значеннями 2022 р. У 2023 р. біоенергетика зробила великий внесок і у виробництві електроенергії в країнах Європи. Наприклад, у Данії біоенергетика склала понад 20% від загального виробництва електроенергії. У Фінляндії та Сполученому Королівстві на біоенергетику припадає 14% та 12% виробництва електроенергії відповідно.

Топ 10 країн з найбільшим виробництвом електрики з біомаси

Генерація теплової енергії з біомаси

У 2022 році 1,28 ЕДж теплової енергії було вироблено з джерел на основі біомаси – 51% з джерел твердої біомаси та 28% з твердих побутових відходів. У 2021 році на теплових установках було використано 0,64 ЕДж біомаси, із яких 0,38 ЕДж – тверда біомаса.

У ЄС з твердого біопалива було вироблено 0,51 ЕДж теплової енергії, з яких половина припадає на Швецію, Фінляндію та Данію.

Біопалива

Глобальне виробництво рідких біопалив зросло протягом останнього десятиліття й досягло у 2022 році приблизно 160 млрд літрів. Найбільше у виробництві відновлюваного дизельного палива, яке зросло з 2,6 млрд літрів у 2013 році до понад 13 млрд літрів у 2022 році. Крім того, майже на 60%, порівняно з показниками 2013 року, зросло виробництво біодизелю. З 2019 року у понад 5 разів зросло виробництво біопалива для реактивних двигунів (biojet).

Біоетанол

У 2023 році етанол залишався провідним рідким біопаливом у світі, його виробництво досягло 116 млрд літрів, що становить приблизно 70% світового виробництва рідкого біопалива.

Сполучені Штати та Бразилія домінували на ринку, разом забезпечуючи приблизно 80% світового виробництва. США виробили 59 млрд літрів, а Бразилія – 35 млрд літрів. Індія випередила Європейський Союз і стала третім за величиною виробником паливного етанолу з 6,4 млрд літрів у 2023 році, що відображає зростання на 28% порівняно з попереднім роком. Це зростання значною мірою спричинила національна Програма змішування етанолу (EBP). Вона сприяла підвищенню попиту та досягненню рівня змішування 12% у 2023 році з цільовим показником E20 до 2025 року. Обсяг виробництва ж ЄС — 5,3 млрд літрів. Франція лідирує в регіоні з часткою 20% європейського виробництва.

Біодизель

У 2023 році світове виробництво біодизеля на основі метилового ефіру жирних кислот (FAME) наблизилося до 50 млрд літрів. Індонезія очолювала виробництво з майже 14 млрд літрів, здебільшого використовуючи пальмову олію як основну сировину. Європейський Союз виробляє 13 млрд літрів біодизелю переважно з ріпакової та використаної кулінарної олій. Німеччина, Іспанія та Франція забезпечують більше половини загального виробництва біодизелю у ЄС. Бразилія виробила майже 8 млрд літрів біодизелю, використовуючи сою як основну сировину. Сполучені Штати та Китай виробили 6 млрд літрів і 3 млрд літрів відповідно.

Відновлюване дизельне паливо

Гідроочищена рослинна олія (HVO), також відома як відновлюване дизельне паливо, з’явилася як важливий варіант дизельного палива на біологічній основі. Вона сумісна з наявними дизельними двигунами як у чистому вигляді, так і в суміші. У 2023 році США очолили світове виробництво з приблизно 11 млрд літрів. ЄС виробляє 4 млрд літрів HVO. Китай, новий гравець на ринку HVO, виробив 1,4 млрд літрів у 2023 році.

Біогази

Біогаз виробляється шляхом анаеробного бродіння різних форм органічної речовини й складається переважно з метану (CH4) і вуглекислого газу (CO2). У 2021 році у світі було вироблено майже 40 млрд м3 біогазу з еквівалентним енергетичним вмістом 1,5 ЕДж.

ОНОВЛЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ

Створення робочих місць

Сектор біоенергетики продовжує залишатися значним джерелом робочих місць у світі. Це пов’язано із підвищенням цілей змішування рідкого та газоподібного біопалива та використання біомаси у виробництві енергії.

У 2023 році у секторі біоенергетики було 3,9 млн робочих місць. На рідке біопаливо припадала найбільша частка, в якій було зайнято понад 2,8 млн робочих місць (більше 70% від загальної робочої сили біоенергетики). У підсекторі твердого біопалива для виробництва електрики та теплової енергії було зайнято приблизно 765 тис. осіб. У виробництві біогазу працювали 316 тис. осіб.

У Європі у 2022 році в секторі біоенергетики було зайнято 530 700 осіб. На підсектор твердого біопалива припадало 63% цих робочих місць, за ним йшли рідке біопаливо з 28% і біогаз з 9%.

Інвестиції

Наразі ринок біоенергетики оцінюється приблизно в 44 млрд доларів США та готовий до значного зростання. За оцінками McKinsey, у стале виробництво палива вже заплановано понад 150 млрд доларів США інвестицій. Вони охоплюють понад 200 проєктів, пов’язаних із гідроочищеним паливом (HVO/HEFA), спиртовим паливом для реактивних двигунів (alcohol-to-jet), біометанолом тощо. У 2022 році світові інвестиції в біоенергетику досягли майже 9 млрд доларів США, водночас 66% було спрямовано на біопалива, а решта – на тверду біомасу. Інвестиційні тенденції за останнє десятиліття демонстрували значні коливання. Однак нещодавній сплеск інвестицій у біопалива, спричинений зміною політики та зростанням глобального попиту, підкреслює щоразу більшу важливість і потенціал цього сектора.

Більш детально із звітом про глобальну статистику біоенергетики 2024 року можна ознайомитися за посиланням.


Цей огляд для SAF Україна підготував Семен Драгнєв, експерт Біоенергетичної асоціації України, яка є повноправним членом Всесвітньої біоенергетичної асоціації.