Цінність дигестату та його внесок у покращення якості ґрунтів

25/10/2024

Огляд ґрунтується на звіті Європейської біогазової асоціації, опублікованого у квітні 2024 року. Він містить ключові висновки щодо дигестату в контексті його цінності як добрива, сприяння зеленому переходу на рівні фермерських господарств та країн, дотримання нормативно-правової бази та нових шляхів відновлення поживних речовин. Розглянемо найважливіше з нього.

Дигестат: його склад, застосування, вплив на ґрунт і довкілля

Дигестат, побічний продукт анаеробного зброджування (зображення 1), містить частину органічної речовини (близько 1/3) і здебільшого всю мінеральну фракцію початкової сировини. У дигестаті є три основні форми органічної речовини (ОР):

  1. ОР, що погано/не розкладається, наприклад, лігнін і целюлоза;
  2. Жива ОР, що складається з мікроорганізмів;
  3. Біорозкладна ОР, що складається з розчинних цукрів і геміцелюлози.
Процес анаеробного зброджування

Зображення 1. Процес анаеробного зброджування. Джерело: EBA, переклад: UABIO.

Що стосується поживного складу дигестату, то в таблиці нижче наведено огляд середнього складу поживних речовин на основі літературних даних.

Поживний склад дигестату

Що робить дигестат добривом, відмінним від інших?

  • Співвідношення амонійного та органічного азоту в дигестаті є вищим порівняно з початковою сировиною, а відсоток легкодоступних мінералів у формі амонію зростає.
  • Дигестат зберігає здатність утворювати гумус, що залишається незмінним порівняно з субстратами, з яких він походить.
  • Відсоток амонійного азоту в дигестаті вищий, ніж у вхідній сировині, що підвищує його цінність як добрива.
  • Його повернення в ґрунт замикає кругообіг поживних речовин, таких як N (азот), P (фосфор) і K (калій).
  • На відміну від використання суто традиційних синтетичних добрив, довготривале удобрення дигестатом покращує структуру ґрунту, його аерацію та здатність зберігати воду.
  • Діє як вуглецевий поглинач завдяки своїй здатності зберігати вуглець у ґрунті.
  • Оскільки дигестат є біологічно стабільним продуктом, це призводить до значного зменшення викидів летких органічних сполук і запахів під час зберігання та застосування дигестату порівняно з початковою сировиною; а також — до зменшення природних викидів CH4 і N2O порівняно, наприклад, з необробленим гноєм.
  • Патогенні мікроорганізми тварин і рослин значно зменшуються або повністю знищуються під час анаеробного зброджування, що робить дигестат знезажареним продуктом.
  • Зменшення викидів парникових газів завдяки: уловлюванню CH4 під час зброджування, який інакше викидався б за незахищеного зберігання; зменшенню виробництва синтетичних добрив, поглинанню вуглецю в ґрунті, та іншим факторам.

Використання та обробка дигестату

На виході з біогазового реактора дигестат перебуває в сирому вигляді — суміш твердої та рідкої фракцій (частин). Його можна використовувати відразу, хоча багато біогазових операторів вдаються до механічного розділення дигестату на рідку й тверду фракції (частини). Серед основних причин: зменшення транспортних витрат, полегшення внесення й підвищення поживної цінності (зображення 3).

Основні підходи до розділення включають центрифуги, декантерні гвинтові преси, ситові стрічкові преси або барабани. Подальша обробка відокремленого дигестату передбачає:

Для твердої:

  • Сушіння, компостування та гранулювання для полегшення зберігання, управління, транспортування, використання та продажу.
  • Застосування піролізу та газифікації для виробництва відновлюваної нафти, синтез-газу та деревного вугілля.
  • Застосування гідротермальної карбонізації для розведення азоту й фосфору з твердої фракції та отримання лише багатого на вуглець гідрокарбону.

Для рідкої:

  • Хімічна обробка для вилучення аміаку (у вигляді сульфату амонію).
  • Використання зворотного осмосу для відновлення води та отримання багатого на мінерали концентрату з рідкої фракції.
Типові фізико-хімічні властивості твердої та рідкої фракцій дигестату

Зображення 3. Типові фізико-хімічні властивості твердої та рідкої фракцій дигестату. Джерело: EBA, переклад: UABIO.

Деякі з нових застосувань дигестату полягають у виробництві вуглецевих матеріалів для зберігання енергії, синтезу наноматеріалів, деревного вугілля та біопалива, а також мікробіологічних продуктів. Інноваційні шляхи використання дигестату:

  • Дигестат для вирощування комах (чорних солдатських мух).
  • Дигестат як засіб попередньої обробки (для анаеробного зброджування лігноцелюлозної біомаси).
  • Дигестат в електрохімічних процесах (паливні/електролізні елементи).
  • Дигестат як середовище для гідропоніки.
  • Виробництво летких жирних кислот.
  • Виробництво біостимуляторів.
  • Відновлення біоаміаку до біоводню.
  • Використання рідкої фракції дигестату для вирощування мікроводоростей.

Виробництво та кінцеве використання дигестату в Європі

Актуальне виробництво дигестату в Європі, станом на 2022 рік, становить 31 млн т с.р./рік. У той час як потенційно цей обсяг вже до 2030 року може становити 75 млн т с.р./рік та 177 млн т с.р./рік до 2050 року. Дані про європейське виробництво дигестату на душу населення в окремих країнах у 2022 році представлені на діаграмі нижче.

Європейське виробництво дигестату на душу населення в окремих країнах у 2022 році

Що стосується кінцевого використання дигестату, то, за оцінками, 73% дигестату в Європі використовується безпосередньо як біодобриво, а близько 15% піддається переробці перед внесенням на сільськогосподарські поля (зображення 4). Решта дигестату або експортується, або використовується для інших цілей (садівництво, виробництво ґрунту, покриття звалищ, біопереробка тощо).

Кінцеве використання дигестату в Європі.

Зображення 5. Кінцеве використання дигестату в Європі. Джерело: EBA, переклад: UABIO.

Регуляторні бар’єри на шляху утилізації та збуту дигестату

Дигестат є екологічно чистим рішенням для поводження з відходами. Крім того, він здатний замикати цикли кругообігу поживних речовин і скорочувати викиди парникових газів. Незважаючи на це, біогазові оператори, які виробляють і продають дигестат, зобов’язані дотримуватися складних, неоднорідних і суворих правил, встановлених як на зовнішньому (ЄС), так і на внутрішньому (держави) рівнях. Основні перешкоди, встановлені нормативно-правовою базою ЄС:

  • Рамкова директива про відходи 2008/98/ЄС, імплементація якої в країнах-членах ЄС суттєво відрізняється. Це призводить до того, що дигестат класифікується під різними типами операцій з відновлення або переробки.
  • Регламент про добрива (ЄС) 2019/2009 дозволяє державам-членам встановлювати різні набори правил для маркування дигестату. Так, потрібно буде застосовувати різні схеми забезпечення якості.
  • Директива про нітрати 91/676/ЄЕС зобов’язує держави-члени управляти зберіганням та застосуванням гною. До того ж, вона встановлює обмеження на внесення N (азоту) з гною та дигестату, отриманого з нього.

Як зазначено в документі, основними регуляторними бар’єрами, на які вказали країни-члени ЄС, є ліміт Директиви щодо нітратів. Це обмежує застосування дигестату з гною. Крім того, нормативно-правова база щодо дигестату — складна й неуніфікована між країнами-членами ЄС.


Цей огляд для SAF Україна підготували Петро Кучерук і Тарас Козюпа, експерти Біоенергетичної асоціації України.