Енергетичні рослини, придатні для поширення в Україні: оновлений реєстр сортів

09/08/2023

У звʼязку з нещодавнім оновленням Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, публікуємо актуальний перелік сортів енергетичних рослин, офіційно зареєстрованих у державі.

Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні (далі Реєстр сортів) – це офіційний перелік сортів, придатних для поширення в Україні. Ведення цього Реєстру забезпечує Мінагрополітики. Реєстр містить інформацію про рослину, а зокрема про групу культури, ботанічний таксон, назву сорту, дату реєстрації, наявність патенту, рекомендації щодо напрямів використання та зони вирощування,  а також інформацію про країну походження сорту, власника сорту і заявника.

Оновлений Реєстр був офіційно опублікований у червні 2023 року і містить 375 видів ботанічних таксонів і 13790 сортів рослин. До Реєстру внесено 36 сортів енергетичних рослин, зокрема декілька видів верби, міскантус гіганський, павловнія, просо прутоподібне. Власниками сортів є 20 фізичних і юридичних осіб в т.ч. дослідні інститути аграрної академії наук України та Національної академії наук України. Загалом 8 сортів енергетичних рослин мають іноземне походження, а зокрема верба прутовидна (Швеція – сорт Вільгельм і Ліннея), міскантус гіганський (Польща – сорт Іллінойс) і павловнія (Іспанія – сорт Котевіса, Турбо Про).

Протягом 2022 і 2023 року до Реєстру було внесено два сорти павловнії (Енерджи, Лідея) та один сорт міскантусу гіганського (Іллінойс). Зареєстровані сорти рослин зазвичай придатні до вирощування в усіх кліматичних/сільськогосподарських зонах України (Полісся, Лісостеп, Степ). Ефективність вирощування значною мірою залежить від якості сорту рослини, ґрунтів, достатності вологи, морозостійкості, посухостійкості, стійкості до шкідників і хвороб.

Інше законодавство

Виробництво та обіг садивного матеріалу регулюється Законом України «Про насіння та садивний матеріал». Дія цього Закону не поширюється на діяльність пов’язану зі зберіганням, транспортуванням та/або використанням насіння та садивного матеріалу для задоволення власних потреб.

Садивний матеріал вводиться в обіг шляхом реалізації винятково після сертифікації. Сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, щодо якого наявні відомості в Реєстрі сортів рослин України. У той же час садивний матеріал може використовуватися для посівних цілей без внесення до Реєстру на період створення запасу садивного матеріалу. Право на виробництво насіння та/або садивного матеріалу надається за умови дотримання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин, що регулюється Законом України «Про охорону прав на сорти рослин».

Енергетичні рослини в Україні

Інтерактивна таблиця також доступна за посиланням.

Термін

Енергетичні культури/ рослини — однорічні і багаторічні швидкоростучі лісові (верба, тополя) або с/г (міскантус, просо, сорго, мальва пенсильванська, ін.) культури, які можуть використовуватися як біомаса або для виробництва біопалива. Основною перевагою вирощування енергетичних рослин є висока продуктивність маси з одиниці площі в обмежений період часу (10-25 т/га на рік) та тривалий час використання (до 30 років).

Досвід ЄС та ситуація в Україні

У ЄС енергетичні рослини вирощуються на 117,4 тис. га. Зокрема у Польщі цей показник становить 17,8 тис. га, у Німеччині – 15,8 тис. га. За різними оцінками, в Україні під енергетичні рослини відведено лише 3,5 тис. га земель. Частина плантацій знаходиться в дослідній експлуатації, а на іншій частині здійснюють промислове вирощування верби, тополі і міскантусу гіганського.

В Україні є від 1 до 4 млн га деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель. Ці землі придатні для вирощування енергетичних рослин, що додатково можуть не тільки зменшувати ерозію ґрунту та суттєво покращувати його родючість, а самі багаторічні плантації створюють придатну екосистему для тварин.

Бар’єри, що перешкоджають здійснювати діяльність щодо вирощування та використання енергетичних рослин в Україні, слід розділити на декілька груп, зокрема: на законодавчі, адміністративні та фінансові. Головними перешкодами є ускладнена процедура оренди земель державної і комунальної власності, висока вартість оренди, обмежений строк оренди і відсутність державної підтримки.


За матеріалами експерта Біоенергетичної асоціації України Євгена Олійника.