Пропонуємо ознайомитися з підсумками і результатами дослідження щодо актуального стану ринку електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії.
Для початку наводимо загальні показники виробництва електроенергії з ВДЕ.
На початок 2023 року загальна встановлена потужність об’єктів ВДЕ зросла на 79 МВт і загалом становить 8534 МВт. Загалом в секторі працює 1031 компанія, що експлуатують понад 1500 установок.
Загальний обсяг виробництва “зеленої” електроенергії знизився на 11% (-1267 млн кВт•год), порівняно з 2021 роком. Падіння обсягів виробництва електроенергії в 2022 році на ВЕС – 56%, мГЕС і СЕС – 21%.
Надбавку за місцеву складову отримали 176 установок генерації, з яких найбільша кількість – 118 установок – використовують енергію сонячного випромінювання та 28 ВЕС.
Стислий огляд доступний на інфографіці.
Місце і роль біоенергетики
Виробництво електроенергії з біомаси
“Зелений” тариф встановлено для 23 установок загальною потужністю 154 МВт, що становить 1,8% загальної встановленої потужності ВДЕ. Найвищою є загальна встановлена потужність ТЕС/ТЕЦ в Миколаївській і Київських областях і становить понад 26 МВт, загалом чотири і три об’єкти відповідно. Річний обсяг виробництва електроенергії склав 288 млн кВт•год.
Обсяг виробництва електроенергії з біомаси знизився на 26% (-100 млн кВт•год), порівняно з 2021 роком. Збільшити виробництво електричної енергії вдалося таким компаніям:
- ПрАТ “Поез-Кернел Груп (10,38 МВт) на 60%,
- ТОВ “Біо Електрікс” (6 МВт), ТОВ “Південь Біо Енерджі” (3 МВт), ТОВ “Українська Чорноморська Індустрія” (16,4 МВт) на 200%.
Такі компанії як ТОВ “Бандурський ОЕЗ” (13,68 МВт), ТОВ “Біотес” (6 МВт), ТОВ “Комбінат Каргілл” (2 МВт, Донецьк) і ТОВ “ПГС-Енергія” (2,7 МВт) так і не змогли налагодити відпуск електроенергії в мережу. На усіх інших об’єктах обсяг виробництва знизився на 16 – 87%.
Загалом по Україні коефіцієнт використання встановленої потужності на біомасі становить 21%, а найвищий рівень зафіксований у Дніпропетровській області – 66%, Львівській – 60%, а зокрема на підприємствах:
- ТОВ “Аякс Дніпро”,
- ТзОВ “Мебель-Сервіс”.
Така ситуація зумовлена зниженням рівня виробництва на активних об’єктах та відсутності виробництва на нових об’єктах, а також низькою економічною доцільністю виробництва електроенергії за “зеленим” тарифом.
Радимо ознайомитися з інфографікою.
У 2020 році збудована нова біоТЕЦ ТОВ “Екотеплоресурс” у м. Вишневе потужністю 2,5 МВт, що працює на деревній трісці та гранулах деревини. Котел типу КЕ 25-24-350 з ланцюговою решіткою було реконструйовано для роботи на деревному паливі. ТЕЦ працює в режимі когенерації та здійснює відпуск теплової енергії в систему централізованого теплопостачання міста. Уже в лютому 2023 року було встановлено тариф на виробництво теплової енергії для населення – 1419,93 грн/Гкал без ПДВ і тариф для бюджетних установ і організацій – 2498,51 грн/Гкал без ПДВ. Зокрема НКРЕКП встановили надбавку до “зеленого” тарифу за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва у розмірі 20%.
Виробництво електроенергії з біогазу
Наприкінці 2022 року загальна встановлена потужність біогазових комплексів становила 135 МВт, це 1,6% загальної встановленої потужності ВДЕ. Загалом мова йде про 64 установки, для яких встановлено “зелений” тариф, із них 10 об’єктів отримали надбавку за “місцеву” складову.
Найбільша кількість об’єктів розташована в Київській області – 9 (12,3 МВт), а найбільша встановлена потужність у Хмельницькій області – 27,5 МВт (6 об’єктів).
Частина біогазових установок в Україні працює без виробництва електричної енергії та/або не приєднана до електричних мереж. У 2022 році додатково було введено в експлуатацію і встановлено “зелений” тариф для чотирьох нових установок загальною потужністю 10,8 МВт, а зокрема:
- ТОВ “Городище-Пустоварівська аграрна компанія” (6 МВт),
- ТОВ “Гратус Технолоджі” (1 МВт, біогаз з полігонів ТПВ),
- ТОВ “Каліпсо Біогаз” (3,12 МВт, силос кукурудзи),
- ТОВ “Захід Технолоджі Груп” (0,63 МВт, біогаз з полігону ТПВ, ДП «Нафтогаз Біоенегія» 65% + ТОВ «Кліар Енерджі» 35%).
Загальний обсяг виробництва електричної енергії становить 502 млн кВт•год і зменшився на 9%, порівняно з 2021 роком. З усієї кількості установок 10 установок не здійснювали виробництво електроенергії взагалі, ще 10 – зберегли або наростили обсяги виробництва, і 21 установка знизила обсяги виробництва від 10% до 80% від минулорічного.
Найвищі показники використання встановленої потужності на рівні 74-81% були зафіксовані:
- ТОВ “Деметра Біоенергія” (0,53 МВт),
- ТОВ “Захід Агроенергоінвест” (1 МВт),
- ТОВ “Корсунь Еко Енерго” (7,5 МВт).
Для наочності також публікуємо інфографіку.
Таким чином, військові дії, зростання ціни сировини, низький рівень розрахунків ДП «Гарантований покупець» за реалізовану на ринку електроенергію 53% у 2022 році призвели до зниження обсягів виробництва електроенергії з біомаси.
Також залишаємо посилання на детальні розрахунки та графіки Євгена Олійника.
Цей аналіз для SAF Україна підготував Євген Олійник, експерт Біоенергетичної асоціації України.