Матеріали Воркшопу “Розвиток біоенергетичного бізнесу та інвестицій в Україні”, 22 листопада, 2018, Київ

30/11/2018

22 листопада 2018 р. у Києві відбувся Воркшоп “Розвиток біоенергетичного бізнесу та інвестицій в Україні. Обмін досвідом для підготовки прибуткових проектів”, який був організований Голландським консорціумом “Partners in Business Biobased Energy Ukraine” (PIB), Посольством Королівства Нідерландів в Україні, Держенергоефективності України, ГС «Біоенергетична асоціація України» та асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу».

Воркшоп зібрав близько 100 учасників, серед яких представники аграрних компаній, наукових інститутів, муніципалітетів, органів влади, фінансових установ, консалтингових організацій, бізнесу, медіа та був присвячений обміну досвідом для розробки прибуткових біоенергетичних проектів для компаній членів консорціуму PIB та потенційних партнерів з України.

Відкрив Воркшоп Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук, який зазначив: «Для України важливо  відкрити додаткові шляхи для інвесторів біоенергетичних проектів. Оскільки будь-який проект це можливість для інвестора заробити гроші, а для України це додаткові робочі місця, надходження та, в першу чергу, заміщення природного газу та бензину (для довідки: в 2017 році Україна заплатила 3,8 мільярда доларів США за імпортований природний газ)».

Також у вітальній секції виступили радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Каролін Спанс: «Відновлювані джерела енергії дуже важливі для клімату, енергетичної безпеки та економічного розвитку (особливо в регіонах). Компанії з Нідерландів і України можуть працювати над спільними бізнес-кейсами для реалізації прибуткових проектів» та Ханс ван Клінк, Координатор проекту Partners for International Business: Biobased Energy Ukraine,  представив Голландський консорціум “Biobased Energy Ukraine” (PIB): «PIB об’єднує компанії з Нідерландів та співпрацює з Kara, DSD BV, BTG-BTL, HoSt bv, Roof Clix, University of Saxion та Wageningen (проекти, що фінансуються ЄС) для реалізації біоенергетичних проектів в Україні. PIBбачить потенціал в Україні, і шукає українських партнерів, які готові співпрацювати в інвестиційних, наукових проектах та створювати конкретні бізнес-кейси».

Перша частина Воркшопу була присвячена трьом секціям:

1) інструменти підтримки ринку;
2) фінансування біоенергетичних проектів;
3) представлення інвестиційних проектів (завод із виробництва біоетанолу; біогазовий комплекс для виробництва електроенергії; переобладнання газових котелень на біомасу).

Деякі цитати від спікерів першої частини Воркшопу:

Георгій Гелетуха, Голова Правління Біоенергетичної асоціації України:«Разом на нафтопродукти, природний газ та вугілля Україна витрачає понад 11 млрд. доларів США. І це найбільш вагомі статті нашого імпорту. Біоенергетика може замістити частину в усіх цих напрямках: в газі, вугіллі, нафтопродуктах».

Френк Стіксма, Саксіонський університет прикладних наук (Нідерланди), в рамках Прискореного курсу із розробки прибуткових бізнес-проектів:«Сьогодні спосіб ведення бізнесу змінюється. Бізнес переходить з моделі орієнтованої на прибуток до моделі орієнтованої на вплив від впровадження певного проекту. Проекти відновлюваної енергетики мають бути із довгостроковим мисленням».

Олександр Ніколаєнко, директор департаменту з питань енергоефективності та зміни клімату Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР): «ЄБРР є найбільшим міжнародним інвестором у приватний сектор України (проінвестовано в проекти енергоефективності та ВДЕ в Україні – 3 млрд. Євро). Ми ставимо ціль для себе в наступному році вдвічі збільшити введені потужності по біомасі і біогазу у порівнянні з 2018 роком».

Родіон Морозов, «Укргазбанк»: «Разом з IFC Укргазбанк профінансував 25% потужностей ВДЕ України, а саме з 2016 р. вже профінансовано 140 проектів на 479 млн. Євро загальною потужністю 814 МВт, (переважно проекти сонячної електрогенерації). Також, Укргазбанк профінансував 4 проекти по біомасі (ТЕС/ТЕЦ) та 8 біогазових проектів (по дегазації полігонів)».

Борис Рачинський, керівник напрямку «Котли на біомаси» компанії «УкрТепло»: «Група УкрТепло – один з лідерів в сфері біоенергетики України, працює майже в усіх напрямках ВДЕ. Проект “Рівнетеплоенерго” – мережа муніципальних котелень міста Рівного, з 35 котельними загальною потужністю 868 МВт, ми придбали з ціллю переоснащення існуючих газових котелень на котельні на біомасі, а також побудова ТЕЦ та декількох котелень на біомасі. Інвестиційний план проекту на 2019-2022 рр. передбачає реалізацію потужності 140,7 МВт, що вимагає 40 млн. Євро інвестицій».

Ханс ван Клінк, DSD BV: «Пряма обробка цукрового буряку з технологією BetaProcess (більш високий вихід етанолу: 100-150 літрів етанолу з 1 т цукрових буряків, у порівнянні з 90 літрами етанолу при існуючій технології) відкриває можливості використання цукрового буряку як сировини у хімічній промисловості. DSD BV шукає партнерів в Україні для реалізації даної технології».

А також Кейс Квант, експерт Голландського агентства з питань підприємництва (RVO), від імені колег з Голландського Торгівельно-інвестиційного фонду (DTIF) представив цільову групу, країни, схеми, механізми співфінансування та гарантії отримання кредиту від DTIF, місцевих банків та фінансуючих компаніяй ЄС. Олексій Криволапов, «Астарта» представив компанію “Астарта”, що є великим агрохолдингом і володіє 8 цукровими заводами у Вінницькій, Хмельницькій, Полтавській та Харківській областях та біогазовою станцією на цукровому заводі “Глобіно”. Пан Криволапов зазначив, що компанія зацікавлена в будівництві біоетанолового заводу на патоці та цукровому буряку. Олег Йовженко, «Pro-Energy» представив біогазовий комплекс потужністю 2,57 МВте. Проста окупність проекту – 6,2 роки.

Друга частина Воркшопу почалась із виступа Френка Стіксми, який надав відгук воркшопу, зазначивши високу ефективність та важливість проведення таких заходів, та оцінив бізнес проекти попередніх ораторів. Також пан Стіксма провів публічну дискусію з Борисом Рачинським (УкрТепло) та Олексієм Криволапом (Астарта), запитуючи про основні драйвери та стопери розбудови біоенергетичного бізнесу в Україні.

Потім учасники були розділені на три групи для обговорення питань/проектів, пов’язаних з біогазом, використанням біомаси в теплогенерації та виробництвом етанолу з цукру, після чого керівники кожної групи (Кейс Квант, Ганс ван Клінк, Георгій Гелетуха) представив тезисно основні проблеми, що обговорювалися в групі та пропозиції щодо їх вирішення.

<ПРОГРАМА>

МАТЕРІАЛИ доступні за посиланням: https://www.biobased-ukraine.nl/next-event-in-kyiv-workshop-on-formulating-bankable-biobased-energy-projects-2/

або нижче:

 1. Представлення проекту Partners for International Business: Biobased Energy Ukraine – Ханс ван Клінк, координатор проекту Partners for International Business: Biobased Energy Ukraine (завантажити презентацію eng | ukr)
 2. Законодавчі аспекти впровадження біоенергетичних проектів – Георгій Гелетуха, Голова ГС «Біоенергетична асоціація України» (завантажити презентацію eng | ukr)
 3. Прискорений курс із розробки прибуткових бізнес-проектів: з інструкціями для потенційних розробників майбутніх проектів – Френк Стіксма, Саксіонський університет прикладних наук (Нідерланди) (завантажити презентацію eng | ukr)
 4. Фінансування біоенергетичих проектів: досвід ЄБРР – Олександр Ніколаєнко, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) (завантажити презентацію eng | ukr)
 5. Фінансування еко-проектів з біопалива – Родіон Морозов, АТ «УКРГАЗБАНК» (завантажити презентацію eng | ukr)
 6. Нідерландський Торгівельно-Інвестиційний Фонд – Кейс Квант, Нідерландський Торгівельно-Інвестиційний Фонд (DTIF) (завантажити презентацію eng | ukr)
 7. Впровадження біоенергетичного проекту – досвід компанії – Євген Лукашевич, ТОВ «Юзефо-Миколаївська Біогазова Компанія» (завантажити презентацію eng | ukr)
 8. Інвестиційний проект будівництва біоетанольного заводу DSDBV– Олексій Криволапов, «Астарта» (завантажити презентацію eng | ukr)
 9. Інвестиційний проект біогазового комплексу з виробництва електроенергії з біогазу 2,57 МВтел– Олег Йовженко, «Pro-Energy» (завантажити презентацію eng | ukr)
 10. Інвестиційний проект з переобладнання муніципальних газових котелень міста Рівне на біомасу – Борис Рачинський, «УкрТепло» (завантажити презентацію eng | ukr)
 11. Інвестиційний проект виробництва біоетанолу на базі Betaprocess – Ханс ван Клінк, DSD BV (завантажити презентацію eng | ukr)
 12. Зворотній зв’язок теорії із практикою: загальні рекомендації Саксіонського університету, виходячи з підходу, представленого на початку Френк Стіксма, Саксіонський університет прикладних наук (Нідерланди) – (завантажити презентацію eng | ukr)

Фотозвіт Воркшопу “Розвиток біоенергетичного бізнесу та інвестицій в Україні”, 22 листопада, 2018, Київ (Україна)